Witamy

pl-plen-ende-decz-cz

Weekend nocnych atrakcji w książęcych rezydencjach Doliny Bobru! – 19-20 stycznia

Wieża książęca w Siedlęcinie jest czynna do zwiedzania codziennie

w sezonie (maj – październik) w godzinach od 9:00 do 18:00,
poza sezonem (listopad – kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00.

Witamy serdecznie na stronach wieży książęcej w Siedlęcinie oraz Stowarzyszenia „Wieża Książęca w Siedlęcinie”.

henrykjaworski
Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.

DLACZEGO WIEŻA KSIĄŻĘCA, A NIE WIEŻA RYCERSKA? – artykuł wyjaśniający kwestię „książęcości” wieży

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Można je oglądać na drugim piętrze wieży (ich kompleksową konserwację przeprowadzono w roku 2006). Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313, 1314 i 1315.

Siedlęcin leży nad rzeką Bóbr, na granicy Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich. Administracyjnie miejscowość ta znajduje się w gminie Jeżów Sudecki, w powiecie jeleniogórskim, w województwie dolnośląskim.

Wieża książęca w Siedlęcinie stanowi własność Fundacji „Zamek Chudów” natomiast Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” nie tylko wspiera Fundację we wszelkich działaniach, związanych z ratowaniem obiektu ale również prowadzi własne działania i inicjatywy popularyzujące wieżę.

Na kolejnych podstronach prezentujemy Państwu informacje na temat zwiedzania wieżynaszego stowarzyszenia oraz historii obiektu, działań konserwatorskich, badań archeologicznych a także imprez historycznych i edukacyjnych, które organizowane są przy tym jednym z najważniejszych zabytków polskiego średniowiecza.

Projekty na 2018 rok:

1PROCENTLOGO

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wieży:

virtual

Wieża Książęca w Siedlęcinie to laureat nagród:

Invalid Displayed Gallery

Pomogli nam:

 logo tn-logo-tauron   bgzbnpparibasastra_logo

Prowadzący badania archeologiczne:

iauj

logo1

Ogłoszenie: dokumenty dotyczące zamówienia publicznego: Remont dachu dworu (oficyny) przy wieży książęcej w Siedlęcinie (gm. Jeżów Sudecki) – etap II

6d10e274f9445af978572fb39932cbf0NID-logo-250x219W grudniu 2016 roku wydano publikację podsumowującą wyniki dotychczasowych badań wieży książęcej w Siedlęcinie. DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – KLIKNIJ PO SZCZEGÓŁY!!!