Obozy REMPART w Siedlęcinie

2016-2023

Organizatorzy:

W związku z zaproszeniem wystosowanym w styczniu 2016 roku przez francuską organizacje REMPART, w sierpniu 2016 roku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” zorganizowało od 2016 roku pierwsze w Polsce obozy dla wolontariuszy z Francji w ramach letnich obozów REMPART.

Współpraca świetnie się rozwijała – co roku organizowane są kolejne wizyty francuskich przyjaciół. W ośmiu – jak dotąd (stan na koniec 2023 roku) – dwutygodniowych obozach udział wzięło ponad 50 osób znad Sekwany i Loary, które angażowały się w liczne zadania – m.in. pomoc w badaniach archeologicznych (prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego), naprawę oblicowania historycznej grobli, prace porządkowe drobne działania naprawcze w wieży i jej otoczeniu, prace dokumentacyjne na potrzeby przyszłych projektów.

rempart2

Organizacja REMPART działa we Francji od 50 lat (od 1966 roku) i zorganizowała ponad tysiąc obozów dla wolontariuszy na ponad 200 zabytkach – zamkach, klasztorach, kościołach (głównie na terenie Francji).

rempart

Koordynatorem współpracy jest dr Przemysław Nocuń – archeolog.