W dniach 12-25 sierpnia 2024 roku Stowarzyszenie “Wieża Książęca w Siedlęcinie” zrealizowało obóz wolontariacki w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa”.
Celem obozu było stworzenie tablic informacyjnych dla 2 piętra wieży, na którym znajdują się polichromie arturiańskie. 10 wolontariuszy pracowało nad projektem przez dwa tygodnie, pogłębiając swoją wiedzę na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego, muzeografii i tworzenia narracji, żeby nowa oprawa informacyjna wieży była dostępna i interesująca dla wszystkich gości wieży.
Dzień 1 (poniedziałek, 12.08.2024)
Poniedziałek upłynął wszystkim na podróży do Siedlęcina. Gdy udało nam się szczęśliwie zebrać przy wspólnej kolacji omówiliśmy plan obozu i porozmawialiśmy o celach wolontariatu oraz naszych oczekiwaniach. Resztę wieczoru poświęciliśmy na zapoznanie się miedzy sobą, pierwsze spacery wokół wieży i dyskusje towarzyskie. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że czeka nas wspaniały wyjazd i niezwykła przygoda!
Dzień 2 (wtorek, 13.08.2024)
Pierwszego dnia zgłębiliśmy tajniki tego niezwykłego miejsca mając za przewodnika największego specjalistę od Wieży Książęcej w Siedlęcinie dr. Przemysława Nocunia. Zapoznaliśmy się również z projektami zrealizowanymi przez Stowarzyszenie “Wieża Książęca w Siedlęcinie” w ubiegłych latach. Kontakt z dziedzictwem kulturowym dopełniło obcowanie z naturą podczas popołudniowej pieszej wycieczki wzdłuż doliny Bobru „szlakiem lokalnego dziedzictwa do Zamczyska nad Borowym Jarem”, (ktory jest efektem pracy wolontariuszy w poprzednich latach). Wygląda na to, że praca w ramach wolontariatu to będzie sama przyjemność!
Dzień 3 (środa, 14.08.2024)
W środę zaczęliśmy pierwszy dzień warsztatów z dr. Michałem Koskowskim na temat zarządzania dziedzictwem. Po krótkim wykładzie przeszliśmy do dyskusji o potencjale dziedzictwa kulturowego na Dolnym Śląsku i możliwościach jego wykorzystania. Po południu zajęliśmy się problemem identyfikacji potrzeb turystów zwiedzających wieżę i stworzyliśmy ankietę, która pomoże nam je zdefiniować.
Wieczorem odpoczywaliśmy przy ognisku podziwiając spadające gwiazdy nad Siedlęcinem!
Dzień 4 (czwartek, 15.08.2024)
Drugi dzień warsztatów z dr. Koskowskim spędziliśmy na prowadzeniu badań wśród zwiedzających wieżę oraz na dyskusjach o potencjalnej aranżacji wystawienniczej drugiego piętra w oparciu o wyniki ankiety i nasze własne spostrzeżenia. Pod koniec dnia zaczęła krystalizować się nasza pierwsza koncepcja na oprowadzenie widzów po kondygnacji z wielką salą i jej polichromiami, ciepłą izbą oraz retiradą.
Dzień 5 (piątek, 16.08.2024)
Koniec tygodnia był czasem intensywnej pracy konceptualnej. Powoli zarysowywał się ostateczny kształt plansz. Podzieliliśmy się na grupy, żeby dopracowywać różne aspekty wystawy. Część z nas zajęła się tworzeniem tekstów do tablic, a część pracowała nad szatą graficzną. Wieczorem zajęliśmy się dokumentacją fotograficzną polichromii, na podstawie której chcemy zrobić cyfrową rekonstrukcję malarstwa.
Dzień 6 (sobota, 17.08.2024)
W weekend zwolniliśmy tempo pracy, żeby skorzystać z miejscowych atrakcji turystycznych i lepiej poznać lokalne dziedzictwo materialne i niematerialne. W sobotę rano wybraliśmy się na festiwal ceramiki w Bolesławcu. A popołudniu wzbogaceni o najpiękniejsze polskie wyroby ceramiczne (naszym zdaniem oczywiście) wróciliśmy z nowa energią do redagowania tablic.
Dzień 7 (niedziela, 18.08.2024)
Z rana plany pokrzyżował nam alert rcb ostrzegający nas przed ulewnymi deszczami. Przełożyliśmy więc naszą wycieczkę na zamek Wleń na pogodniejszy dzień i wybraliśmy się na pieszo do Jeleniej Góry, gdzie przed deszczem mogliśmy się schować w muzeum Karkonoskim lub w jednej z nastrojowych kawiarni na starym rynku. Po powrocie zajęliśmy się ostatnimi poprawkami do pierwszej tablicy, która jest już prawie prawie gotowa!
Dzień 8 (poniedziałek, 19.08.2024)
Z dumą możemy poinformować, że pierwsza tablica poszła do tłumaczenia! Turyści anglo-, niemiecko-, czesko-, i francuskojęzyczni będą mogli zapoznać się z historią Lancelota w swoim ojczystym języku. Dzień minął nam na łamigłówkach redakcyjnych wokół postaci świętego Krzysztofa. Co dwie głowy to nie jedna a co dopiero 10! Ustaliliśmy również warstwę formalną. Jeszcze ostatnie szlify graficzne i niedługo pójdzie do druku. Pogoda sprzyjała pracy przy komputerze, od rana niestety padało.
Dzień 9 (wtorek, 20.08.2024)
Dziś kolejny dzień zmagań z naszymi tablicami na II piętro wieży! Nie było łatwo, ale kolejne teksty (o rycerzu i mężatce oraz rycerzu i pannie, a także o malowidłach w średniowiecznej wnęce okiennej) zrobione. Przed nami już tylko dwa pasy polichromii z legendą o Lancelocie i Ginewrze! To jutro. W międzyczasie przyjaciele i znajomi z Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji sprawdzają nasze tłumaczenia, żeby uniknąć błędów.
Dzień 10 (środa, 21.08.2024)
Zmęczeni praca intelektualną ostatnich dni, ranek poświęciliśmy na sprzątanie wieży. 6 kondygnacji zostało gruntownie odkurzonych i odpajęczynionych.Po południu z odświeżonymi głowami zabraliśmy się z powrotem do pracy nad tekstami tablic. Dopracowaliśmy kilka szczegółów w tekstach o pouczeniach umarłych. Następnie podjęliśmy temat legendy o Lancelocie, o której mówić będzie najważniejsza z tablic.
Dzień 11 (czwartek, 22.08.2024)
Słoneczna cześć dnia wynagrodziła nam wczorajsze chmury i chłody, więc do pracy siedliśmy z większym entuzjazmem. Omówiliśmy kluczowe aspekty legendy królowej Ginewry i sir Lancelota, na których chcemy się skupić. Nie zapomnieliśmy zarówno o szczegółach, które przez niedoświadczonego obserwatora mogłyby zostać przeoczone, jak i o szerszym kontekście historycznym, który w szczególny sposób pomaga zbudować więź z Wieżą. Pod koniec dnia rzuciliśmy okiem za okno, gdzie stały leżaki i skorzystaliśmy z nich na chwilę odpoczynku z najpiękniejszym widokiem na naszą wieżę!
Dzień 12 (piątek, 23.08.2024)
Przedostatni dzień obozu to czas na dopracowanie powiązań narracyjne między tablicami, żeby zwiedzanie z nimi wieży było jak najbardziej intuicyjne, naturalne i spójne. Oprócz samej treści istotna jest rownież kwestia szaty graficznej, która powinna harmonizować z wnętrzem dyskretnie je ozdabiając . Na szczęście wśród wolontariuszy jest utalentowana projektantka, która czuwa nad stworzeniem kompleksowej identyfikacji wizualnej wieży (jesteśmy jej wszyscy bardzo wdzięczni!).
Po pracy wybraliśmy się na długo wyczekiwaną wyprawę na zamek we Wleniu, gdzie w niepowtarzalnej atmosferze pochodni mogliśmy celebrować ostatnie chwile obozu.
Dzień 13 (sobota, 24.08.2024)
Minął ostatni pełny dzień obozu wolontariackiego w Siedlęcinie. Gościom wieży przedstawiliśmy próbny wydruk tablic o legendach arturiańskich, żeby usłyszeć ich opinie zanim plansze w ostatecznej formie pojawią się na drugim piętrze wieży. Był to czas na podsumowanie naszych działań i jednogłośnie uważamy, że wykonaliśmy dobrą robotę! Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć w tak krótkim czasie. Dzięki naszej pracy powstała wspaniała wystawa, która przedstawi zwiedzającym historię wieży, Lancelota z Jeziora i opowie o życiu w średniowieczu. Zaprojektowane przez nas tablice łączy spójna i przystępna dla zwiedzających szata graficzna a teksty, tworzone wspólnymi siłami, przybliżają dziedzictwo i wzbogacają wizytę na wieży – nawet tym, którzy są w niej kolejny raz! Pozostaje nam serdecznie zaprosić wszystkich do odwiedzenia Wieży Książęcej w Siedlęcinie!
Folder (do pobrania):
HT 11 Wystawa „W gościnie u księcia”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa