Obóz dla wolontariuszy „Dalsze odkrywanie Góry Zamkowej we Wleniu” – relacja

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa –
Wspólnie dla dziedzictwa

W dniach 21-28 sierpnia 2022 roku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” zrealizowało obóz dla wolontariuszy, którego celem była edukacja w zakresie dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa sieci „ścieżek dziedzictwa” wokół średniowiecznego zamku we Wleniu.

Punktem wyjścia dla obozu były efekty prac podobnego przedsięwzięcia w roku 2021.

W obozie wzięło udział 10 wolontariuszy. Oto, co pisali o działaniach w poszczególnych dniach:

Dzień 1 (niedziela, 21.08.2022)
Dziś zaczynamy kolejną zamkową przygodę. Przybyliśmy z całej Polski – od Gdańska przez Warszawę do Bielska-Białej oraz z Kielc i Krakowa, Bochni, Krosna i Sanoka. Drugi raz będziemy odkrywać historyczne otoczenie wleńskiego zamku i dawne ścieżki wokół niego. Już pierwszy wieczór przy wspólnym stole w U Organistów zainspirował nas do dyskusji na temat dziedzictwa. Oby pogoda dopisała i udało się zrealizować wszystkie plany!

Przed pierwszą wspólną kolacją 🙂

Dzień 2 (poniedziałek, 22.08.2022)
Pierwszy aktywny dzień obozu za nami! Dziś niestety cały dzień lało, więc zostaliśmy w bazie i dzień poświęciliśmy dyskusji na temat tego, czym jest dla nas pojęcie dziedzictwa kulturowego i historycznego, w jaki sposób należy je definiować, co ono dla nas znaczy i jak należy je odpowiednio chronić i zachowywać dla dalszych pokoleń. Zapoznaliśmy się także z efektami pracy zeszłorocznego obozu. Trwała między nami ożywiona dyskusja, pojawiły się nowe i ciekawe koncepcje dotyczące udoskonalenia efektów pracy naszych poprzedników oraz poprowadzenia tegorocznego obozu. Nie możemy się doczekać wyjścia na Górę Zamkową i poznania zamku we Wleniu, trzymajcie kciuki za dobrą pogodę!

Podczas analizy przewodnika dla najmłodszych – efektu prac podczas obozu w 2021 roku

Dzień 3 (wtorek, 23.08.2022)
Dzisiaj wysłuchaliśmy wykładów Michała Koskowskiego, który wzbogacił przekazane wcześniej informacje na temat dziedzictwa. Odpowiedzi na pytania o dziedzictwo, wspólnie wypracowane przez prelegentów i uczestników spotkania: czym jest, dla kogo jest, do czego służy, jak o nie zadbać, pozwolą na jeszcze lepsze poznanie wleńskiego zamku i odkrycie wielu tajemnic, skrytych m.in. przez zaniedbane i zarośnięte ścieżki, które już niebawem, w kolejnych dniach, zostaną uprzątnięte przez wolontariuszy.
Tylko niech ten deszcz przestanie padać…

Było ciekawie

Dzień 4 (środa, 24.08.2022)
Dzień był pełen wrażeń. Chmury i deszcz ustąpiły, więc mogliśmy w końcu wyjść w teren i przekroczyć progi zamku we Wleniu! Opiekująca się zamkiem Gildia Przewodników Sudeckich oprowadziła nas po malowniczym miasteczku – jakim jest Wleń – a następnie po górującym nad nim zamku. Zapoznaliśmy się także z miejscem naszych prac terenowych, którym są stoki Góry Zamkowej i pochodzące z XVIII i XIX wieku ścieżki spacerowe – będziemy je porządkować i przywracać do użytku.
Pod koniec dnia zostaliśmy zabrani na wycieczkę do wieży książęcej w Siedlęcinie, gdzie przyjrzeliśmy się efektom prac archeologicznych. Opiekujący się wieżą Przemysław Nocuń oprowadził nas po wieży i szczegółowo przedstawił jej dzieje. Największe wrażenie wywarły na nas wspaniałe, datowane na XIV wiek ścienne polichromie przedstawiające legendę o słynnym Lancelocie z Jeziora.
Na jutro zamówiliśmy dobra pogodę! Nie możemy się doczekać pracy w terenie!

Wchodzimy na Górę Zamkową…

Dzień 5 (czwartek, 25.08.2022)
Cały dzień poświęcony został na prace terenowe w bezpośredniej okolicy zamku. Na stokach opadających od murów najstarszego śląskiego zamku ku dolinie Bobru przywróciliśmy do stanu używalności ponad 100-metrowy odcinek historycznej ścieżki prowadzącej do balkonu św. Jadwigi – oczyszczając go m.in. z gałęzi, opadłego listowia, wyrównując, tudzież obkładając niewielkim oporowym wałem ze zgromadzonych na ścieżce kamieni. Nie było to zadanie łatwe zważywszy na duże nachylenie terenu i kamienistą, usuwającą się spod nóg, ziemię.
Udało się również odsłonić spod grubej warstwy mchu i udeptanych liści prowadzące do podzamkowego obelisku kamienne schody. Z racji przebiegu ścieżki przez teren rezerwatu przyrodniczego ,,Góra Zamkowa” przegradzające dróżkę wiatrołomy zostaną usunięte w najbliższym czasie osoby uprawnione.

Stara mapa ze ścieżkami wokół zamku

Dzień 6 (piątek, 26.08.2022)
Dziś kontynuowaliśmy to, co zaczęliśmy dzień wcześniej, czyli prowadziliśmy prace na ścieżce na odcinku od obelisku do balkonika św. Jadwigi. Pogoda była świetna, a nastroje wręcz bojowe, toteż efekty pracy przerosły nasze oczekiwania. Na jutro pozostały nam ostatnie prace porządkowe, i mamy nadzieję, że oprowadzimy ścieżką pierwszych turystów.

Działamy!

Dzień 7 (sobota, 27.08.2022)
Siódmego dnia obozu dokonaliśmy ostatnich prac terenowych i porządkowych na przywróconej do użytku ścieżce biegnącej od obelisku na zamku średnim do balkonika św. Jadwigi. Efektem naszych tygodniowych prac jest możliwość swobodnego spacerowania stokami Góry Zamkowej wokół malowniczego wleńskiego zamku.
Dzięki temu, że pogoda była bardzo dobra, mogliśmy zorganizować inauguracyjne oprowadzanie turystów. Podczas wędrówki, pod czujnym okiem przewodników z Gildii Przewodników Sudeckich, przybliżyliśmy turystom zapomnianą historię XVIII- i XIX-wiecznego Dolnego Śląska, w tym miasteczka Wleń, wzbudzającego zachwyt podróżników z najdalszych stron świata – warto tu przypomnieć, że po wleńskich ścieżkach przechadzał się sam John Quincy Adams (szósty prezydent USA), który swe wspomnienia zawarł w zbiorze tomów „Listy o Śląsku”.
Ostatnią atrakcją tego pracowitego dnia było nasze uczestnictwo w Nocnym Zwiedzaniu zamku we Wleniu. Trasa wycieczki rozpoczęła się na rynku we Wleniu, po czym wiodła stokami Góry Zamkowej. Wrażenia tej niecodziennej wycieczki były potęgowane przez oświetlające blask nocy płomienie pochodni, niezwykłe historie i legendy opowiadane przez opiekunów zamku. Było fantastycznie!

Oprowadzamy pierwszych turystów po „naszej” ścieżce!

Dzień 8 (niedziela, 28.08.2022)
Dziś ruszamy do naszych domów – było fantastycznie, zawarliśmy nowe znajomości, nauczyliśmy się sporo, poznaliśmy fantastyczne miejsca i zrobiliśmy coś (a może nawet dużo…) dobrego dla Dziedzictwa!


To jeszcze nie koniec!

Zachęcamy do zapoznania się z efektami naszych prac i skorzystania z folderów – przewodniczków po „ścieżkach dziedzictwa”!

Folder 6 (wersja 2022)

Folder 7


Ogłoszenie o naborze