Obóz dla wolontariuszy: Dalsze odkrywanie Góry Zamkowej we Wleniu – odsłona czwarta


W dniach 18-25 sierpnia 2024 roku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” zrealizowało obóz dla wolontariuszy, którego celem była edukacja w zakresie dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa sieci „ścieżek dziedzictwa” wokół średniowiecznego zamku we Wleniu. Punktem wyjścia dla obozu były efekty prac podobnego przedsięwzięcia w latach 2021-2023.

Oto, co wolontariusze pisali o swoich  działaniach w poszczególnych dniach:

Dzień 1 (niedziela, 18.08.2024)

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy czwarty z kolei obóz dla wolontariuszy we Wleniu.

Dziesięciu wolontariuszy, którzy pracować będą między innymi nad rozwojem projektu ścieżek dziedzictwa, późnym popołudniem przybyło do Wlenia. Pierwszy wieczór po zakwaterowaniu, przy kolacji w „U Organistów” zainspirował nas do dyskusji na temat dziedzictwa.

Dzień 2 (poniedziałek, 19.08.2024)

Po przedpołudniowym deszczu, który wykorzystaliśmy na dyskusję o „dziedzictwie”, ruszyliśmy na Zamek Wleń. Całą drogę na Górę Zamkową zajęła nam rozmowa na temat krajobrazu kulturowego, natomiast na samym zamku poznawaliśmy jego dzieje oraz historię badań i prac na zamku. Wielu z nas zaskoczyło to, jak interdyscyplinarne są w dzisiejszych czasach badania archeologiczne.

Dzień 3 (wtorek, 20.08.2024)

Na dziedzińcu zamkowym odbyły się warsztaty ze specjalistą od zarządzania dziedzictwem Michałem Koskowskim na temat zasad prowadzenia badań w zakresie identyfikacji potrzeb mieszkańców i turystów w zakresie lokalnego dziedzictwa. Następnie podzieleni na grupy przeszliśmy trzema ścieżkami, które były przedmiotem prac poprzednich obozów NID. Zaobserwowaliśmy, że wymagają one drobnych korekt i prac porządkowych.

Dzień 4 (środa, 21.08.2024)

Środowy poranek rozpoczęliśmy od spaceru wokół zamku. Dzisiejszego dnia oprowadzał nas jeden z przewodników Stowarzyszenia „Gildia Przewodników Sudeckich” Przewodnik Sudecki Gracjan Kielijański Rudy Tur. W trakcie wędrówki, w oparciu o otrzymane mapy, omawialiśmy przebieg dawnych ścieżek. Dzięki merytorycznemu wsparciu archeologa Przemysława Nocunia “zmierzyliśmy się” z inwentaryzacją bastei zamku dolnego. Omówiliśmy zadania związane z powstającą w ramach projektu “ścieżką dziedzictwa”, by w chwilę później ochoczo ruszyć do pracy. Grabie i miotły w połączeniu z naszym zapałem zaowocowały pierwszymi widocznymi efektami!

Dzień 5 (czwartek, 22.08.2024)

Sami się dziwimy, skąd w nas tyle energii. To musi być aura tego wspaniałego miejsca, jakim jest Zamek Wleń i Góra Zamkowa. Dziś skończyliśmy przygotowania tegorocznej „ścieżki dziedzictwa” oraz porządkowaliśmy trasy z poprzednich lat. Cały czas trwają również nasze prace nad folderami. Fajnie też słyszeć od turystów słowa zachęty i pochwały naszych działań.

Dzień 6 (piątek, 23.08.2024)

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od dyskusji na temat ścieżek z poprzednich lat oraz tej z tego roku. Omawialiśmy możliwe zmiany w folderach poprzednich ścieżek, tak, aby te najlepiej komponowały się wraz z nowo powstałą trasą. Poświęciliśmy też czas na wstępne przygotowanie folderu nowej ścieżki. Następnie udaliśmy się na Górę Zamkową, gdzie ponownie przeszliśmy się ścieżkami, aby uzupełnić dotyczące ich informacje. Udało się nam również oprowadzić parę grup zwiedzających po nowo powstałej ścieżce, a nawet widzieliśmy turystów którzy sami zdecydowali się nią podążyć – jest to dla nas zdecydowany sukces. Dzień zwieńczyliśmy spotkaniem z wolontariuszami z Wieży Książęcej Wieża książęca w Siedlęcinie / Ducal tower in Siedlecin (Poland) oraz wolontariuszami REMPART.

Dzień 7 (sobota, 24.08.2024)

Niestety, nasza sierpniowa przygoda z Zamkiem Wleń dobiega już końca. Ostatni dzień w cieniu Góry Zamkowej rozpoczęliśmy od doszlifowania tekstu folderu informacyjnego. Z jego pomocą już niebawem turyści będą mogli samodzielnie przespacerować się uporządkowaną przez nas ścieżką po pozostałościach zamku średniego. Dzięki merytorycznej pomocy archeologa Przemysława Nocunia praca nad broszurą była dla nas również okazją do dalszego zgłębienia historii Zamku Wleń. Po dobrze wykonanym zadaniu pozwoliliśmy sobie na odpoczynek w duchu rekreacyjno-krajoznawczym. Część z nas wybrała się na wycieczkę nieopodal miasteczka, do wyjątkowej formacji skalnej, jaką są porwaki piaskowcowe. Po południu zaś wspólnie udaliśmy się z rewizytą do Wieży Książęcej w Siedlęcinie, gdzie zauroczyły nas malowidła ścienne, przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora i królowej Ginewrze oraz gdzie spotkaliśmy wolontariuszy kończących podobny obóz!

Dzień 8 (niedziela, 27.08.2023)

Dziś wracamy do domów. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak inspirującym przedsięwzięciu, jak obóz NID – wyjeżdżamy wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę. Do zobaczenia wkrótce!



INFORMACJA O NABORZE