Europejskie Dni Archeologii w Siedlęcinie – niedziela, 14 czerwca

Podczas tego wydarzenia zachęcamy do wzięcia udziału w grze terenowej Zostań archeologiem! Podczas niej przy siedmiu stanowiskach będziecie m.in. rekonstruować i sklejać ceramikę, odtwarzać zdobienia i kopać w piasku przy okazji zwiedzając wieżę i poznając zawód archeologa.

Tego dnia możecie także odbić własny kafel gliniany wzorowany na XVI-wiecznym oryginale będącym częścią dawnego pieca kaflowego w wieży.

Harmonogram 14 czerwca (niedziela) 2026:

  • 10:00 – 16:00
    Gra terenowa „Zostań archeologiem!”
  • 12:00 oraz 15:00 (1,5 h)
    Warsztaty tworzenia kafli


Zadanie publiczne “Poznaj z nami dziedzictwo archeologiczne Dolnego Śląska – EDA 2026 w Siedlęcinie” współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Obóz dla wolontariuszy na zamku Gombervaux we Francji – zaczynamy nabór!

KIEDY:
30 czerwca – 13 lipca 2025 r.

GDZIE:


Zamek Gombervaux to średniowieczna warownia położona w regionie Grand Est. Wzniesiony na początku XIV wieku przez Geoffroya de Nancy, przez cztery stulecia pełnił funkcję rezydencji obronnej. Z czworobocznego założenia otoczonego szeroką fosą do dzisiaj zachowały się trzy wieże narożne i monumentalny donżon pełniący funkcję bramy.

Od 1989 roku zabytkiem opiekuje się Stowarzyszenie Gombervaux, którego celem jest ochrona, badania oraz działania na rzecz jego popularyzacji i animacji. Stowarzyszenie to jest członkiem sieci REMPART, z którym Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” współpracuje od 2016 roku. Obecnie realizowany jest projekt ERASMUS+: HERITAGE VOLUNTEERS AND LEADERS IV.

O PROJEKCIE
Celem projektu jest poprawa dostępności zwiedzania zamku. Podczas warsztatów kowalskich i stolarskich uczestnicy wykonają meble (ławy, krzesła, kufry) inspirowane średniowieczem. Zostaną one ustawione w zamku do użytku zwiedzających (ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób o zmniejszonej mobilności). Stworzenie mebli o historycznym charakterze ma przyczynić się do lepszego zrozumienia historycznych realiów miejsca.

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE
Nocleg w namiotach na dziedzińcu zamku. Do dyspozycji wolontariuszy jest duży namiot zbiorowy oraz polowe łóżka. Na miejscu dostępne są toalety kompostowe oraz prysznice solarne. Istnieje możliwość korzystania z pryszniców w szatniach lokalnego klubu piłkarskiego kilka razy w tygodniu.

Posiłki przygotowywane są wspólnie przez wolontariuszy.

KOSZT
40 € (członkostwo w REMPART + ubezpieczenie)
podróż (zwrot kosztów podróży do 275 € po zakończeniu projektu)

Projekt adresowany jest do osób w wieku od 18 do 30 lat.

II sprzątanie rzeki Bóbr za nami

W ramach „Światowego Dnia Wody” i akcji „Sprzątamy Rzeki” 29 marca 2025 r. Pani Sołtys Siedlęcina – we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem „Wieża Książęca w Siedlęcinie” – zorganizowała akcję sprzątania kolejnego odcinka nabrzeża Bobru.

Staraliśmy się reklamować akcję i wystawiliśmy jednoosobową, ale dziarską reprezentację. Gratulujemy mieszkańcom Siedlęcina zaangażowania w upiększanie swojej miejscowości!

Wnioski złożone – teraz czekamy…

Po ogłoszeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursu na rzecz zabytków, które ucierpiały w powodzi 2024 roku przygotowaliśmy dwa wnioski, które zostały złożone w terminie. Teraz pozostaje trzymać kciuki do początku maja, kiedy planowane jest ogłoszenie wyników.

Nasze wnioski dotyczą:

  • naprawy uszkodzonego mostu
  • odbudowy zniszczonego odcinka muru oporowego fosy oraz wzmocnienia jego konstrukcji

Projekt na groblę i mosty gotowy

Po powodzi 2024 roku przyspieszyły nasze prace nad planowanym już wcześniej projektem odbudowy średniowiecznej grobli za fosą – wraz z murami oporowymi, dwóch mostów oraz muru oporowego fosy. Niestety, zniszczenia z września 2024 wymusiły zmiany w projekcie, ponieważ niektóre fragmenty i elementy uległy zniszczeniu.

Przygotowujemy się do złożenia wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na odbudowę zniszczonych elementów i wzmocnienie konstrukcji. Na szczęście termin składania wniosków przedłużono do końca lutego. Zdążymy 🙂

Autorem projektu jest dr Piotr Błoniewski.

Wręczenie Grand Prix Europa Nostra w Bukareszcie

7 października w Bukareszcie miała miejsce Gala Europa Nostra Awards 2024. Podczas wydarzenia projekt, w którym uczestniczyliśmy jako Wieża Książęca w Siedlęcinie (Polska) zdobył nie tylko nagrodę, ale także Grand Prix!!!

Ogromne podziękowania dla The National Trust of Georgia, International National Trusts Organisation (INTO) oraz Asso Rempart za uczynienie naszego Stowarzyszenia częścią tego projektu. Nie byłoby to możliwe bez wolontariuszy, którzy pojechali z nami do Gruzji, aby zabezpieczyć wieżę w Akhieli.

więcej o projekcie

Nowa wystawa na II piętrze wieży

W efekcie sierpniowego obozu dla wolontariuszy NID na II piętrze wieży powstała wystawa na temat malowideł oraz dawnego podziału funkcjonalnego tej kondygnacji.

Tablice ekspozycyjne (wiszące i stojące) przygotowane zostały w pięciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej, czeskiej i francuskiej). Ta ostatnia powstała dzięki zaangażowaniu francuskich wolontariuszy z obozu REMPART.

więcej na temat obozu

Zniszczenia po powodzi

Powódź – wielka tragedia, jaka dotknęła Dolny Śląsk w ostatnich dniach – nie oszczędziła również wieży i jej otoczenia. Oprócz zalanych piwnic wieży i dworu zniszczenia dotyczyły też kamiennego mostu (zarwała się część jego przepustu) oraz muru oporowego fosy (kilka metrów muru uległo zwaleniu).

W pierwsze kolejności planujemy uporządkować teren i zabezpieczyć most. Później będziemy starali się zdobyć środki na naprawy.

Goście z Florencji

22 czerwca gościliśmy badaczy z Uniwersytetu we Florencji , którzy zachwyceni byli Wieżą i malowidłami z Lancelotem. Mamy nadzieję, że złożony wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim polsko-włoski projekt otrzyma dofinansowanie i wkrótce będziemy gościć także naukowców i studentów z Florencji. Efektem ich działań ma być koncepcja oraz projekt muzealizacji wieży i jej otoczenia, a DIDA należy w tej dziedzinie do najlepszych na świecie!